Co to jest koncentrator tlenu?
Koncentratory tlenu są elektrycznymi urządzeniami medycznymi służącymi do prowadzenia tlenoterapii (leczenia tlenem). Dzięki zastosowanej technologii, w odróżnieniu od tradycyjnych form dostarczania pacjentowi tlenu, urządzenia takie nie wymagają butli tlenowych. Stanowi to znaczny postęp i bardzo istotnie wpływa na komfort, ekonomię oraz bezpieczeństwo prowadzonego leczenia. Tym samym, koncentratory tlenu są aktualnie najchętniej wybieranymi urządzeniami do prowadzenia tlenoterapii w warunkach pozaszpitalnych (w szpitalach wciąż preferuje się tradycyjne butle tlenowe).
Jak działa koncentrator tlenu?
Działanie koncentratorów tlenu opiera się na technologii Pressure Swing Adsorption i polega na oddzielaniu zawartego w powietrzu tlenu od innych jego składników (głównie azotu), a następnie nawilżeniu go i podaniu pacjentowi w formie skoncentrowanej. Aktualnie dostępne na rynku urządzenia pozwalają na osiągnięcie stężeń tlenu rzędu 50 do 95-procent (w porównaniu do standardowych 21 procent obecnych w powietrzu atmosferycznym). Całość procesu jest możliwa dzięki zastosowaniu odpowiedniego systemu ciśnieniowego oraz substancji absorbujących, a następnie oddających do atmosfery niechciane gazy.
W jakich przypadkach stosuje się leczenie tlenem?
Tlenoterapia jest stosowana we wszystkich tych schorzeniach, które przebiegają z hipoksją (niedotlenieniem tkanek). Zazwyczaj są to różnego rodzaju stany nagłego zagrożenia życia, ale istnieją również schorzenia przewlekłe, dla których leczenie tlenem jest terapią z wyboru. Tak więc, spośród ogólnych wskazań do tlenoterapii można wymienić:
- Choroby układu krążenia – na przykład niewydolność krążenia, dusznica bolesna, czy też stan po zawale mięśnia sercowego.
- Choroby układu oddechowego – przede wszystkim niewydolność oddechowa, mukowiscydoza, nowotwory płuc, astma oskrzelowa, czy też przewlekła obturacyjna choroba płuc (schorzenie to jest najczęstszym wskazaniem do przewlekłe tlenoterapii z wykorzystaniem domowych koncentratorów tlenu).
- Choroby onkologiczne – przykładowo rak płuca, ale także w innych nowotworach jako forma leczenia wspomagającego podstawową terapię i poprawiającą ogólny komfort życia pacjenta.
- Inne stany chorobowe – tlenoterapia może być pomocna w leczeniu pacjentów z niewydolnością nerek, marskością wątroby, czy też niedokrwistością.
Oczywiście, to tylko wybrane przykłady chorób, w których tlenoterapia może okazać się pomocna, a wręcz niezbędna. Biorąc jednak pod uwagę koncentratory tlenu, to głównym wskazaniem do ich stosowania są przewlekłe choroby układu oddechowego (przede wszystkim POCHP – przewlekła obturacyjna choroba płuc).
Typy koncentratorów tlenu
Zasadniczo, wyróżnia się koncentratory tlenu przenośne oraz stacjonarne. Te pierwsze, ze względu na swoją stosunkowo małą wagę (średnio 2 do 4 kilogramów), mobilność oraz własne źródło zasilania świetnie nadają się dla pacjentów wymagających tlenoterapii, ale chcących prowadzić w miarę normalny tryb życia.
Jeśli chodzi natomiast o koncentratory stacjonarne, to charakteryzują się one większym rozmiarami (średnio ważą one około 20 kilogramów), lepszymi parametrami wydajności oraz koniecznością stałego podłączenia do źródła prądu. Ich użycie jest proponowane pacjentom leżącym oraz jako forma prowadzenia tlenoterapii nocnej.
Możliwości pozyskania koncentratorów tlenu
Istnieją dwie zasadnicze formy pozyskania koncentratorów tlenu. Pierwsza z nich to wypożyczenia urządzenia od firmy oferującej tego typu aparaturę medyczną. Koszt takowej usługi jest zmienny i zależy przede wszystkim od klasy sprzętu oraz jego wydajności. Jednak dla zobrazowania takich cen można podać, iż średni miesięczny koszt wyposażenia koncentratora tlenu stacjonarnego wynosi około 140 zł, a koncentratora przenośnego około 300 do 400 zł.
Drugą opcją pozyskania koncentratora tlenu jest jego zakup. Tu podobnie, jak w przypadku wypożyczenia, cena zależy przede wszystkim od klasy urządzenia, jego wydajności oraz od tego, czy sprzęt jest fabrycznie nowy, czy też używany. Biorąc jednak pod uwagę ceny z serwisu ceneo.pl, w przybliżeniu można podać, iż za najtańsze urządzenia należy zapłacić około 2 do 4 tysięcy złotych. Jeśli chodzi o koncentratory tlenu z wyższej półki cenowej, to ich zakup obciąży nasz portfel kwotą około 15 tysięcy złotych.
Na co zwrócić uwagę przed zakupem/wypożyczeniem koncentratora?
Kupując lub wypożyczając koncentrator, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego parametry robocze. Często bowiem zdarza się, iż urządzenia z najniższej półki cenowej osiągają stężenia tlenu jedynie rzędu 50 procent, co w przypadku większości chorych jest wartością całkowicie niewystarczalną, a wręcz niebezpieczną (standardem powinny być wartości w okolicach 95 procent). Co więcej, przed ostateczną decyzją należy również zorientować się co do głośności pracy aparatu, dostępności serwisu (zwłaszcza w soboty, niedziele i święta), możliwości regulacji przepływu, a w przypadku urządzeń przenośnych, również przewidywanego czasu pracy na samej baterii.