Cel i korzyści wynikające z termomodernizacji.
Celem termomodernizacji jest zabezpieczenie domu przed procesem utraty ciepła. Dzięki temu możemy liczyć na zdecydowane zmniejszenie zużycia energii, która jest przeznaczana do ogrzania budynku oraz wody.
Termomodernizacja dotyczy obiektów, które już istnieją, a ich wiek oraz stan techniczny świadczą o tym, że obecne standardy nie są przez nie spełniane. Obecnie nowo powstałe obiekty muszą już spełniać określone warunki w tym zakresie. Termomodernizacja powinna objąć przede wszystkim budynki, które powstały kilkadziesiąt lub kilkanaście lat temu. W tamtym okresie przepisy prawa nie były jeszcze tak rygorystyczne jak obecnie. Wielu inwestorów decydowało się na budowę jak najniższym kosztem, przez co warunki obowiązujące dzisiaj nie miały szansy zostać spełnione.
Termomodernizację możemy uznać za przedsięwzięcie inwestycyjne. Dzięki niemu możliwe jest uzyskanie znacznych oszczędności w kosztach ogrzewania.
Jakie etapy obejmuje termomodernizacja?
Zanim zdecydujemy się na termomodernizację warto przemyśleć dokładnie koszty inwestycyjne oraz ostateczny wpływ na poziom zapotrzebowania na ciepło budynku.
Termomodernizację najlepiej rozpocząć od przeprowadzenia odpowiedniego audytu energetycznego w danym budynku. Dzięki temu można uzyskać konkretną informację, jak wygląda aktualny stan techniczny budynku oraz instalacji. Audytor, który zajmuje się sprawą jest odpowiedzialny za energetyczną charakterystykę oraz wskazanie elementów, które muszą zostać poprawione. Ponadto bardzo ważna w tym procesie jest ocena ekonomiczna danej inwestycji.
Po wykonaniu audytu można przejść do pierwszego, właściwego etapu termomodernizacji, czyli ocieplenia budynku. Ten proces powinien objąć cały dom i zostać wykonany bardzo dokładnie. Musimy pamiętać tutaj o ścianach, dachu, poddaszu oraz wymianie okien. W praktyce proces ten często wygląda tak, że gdy brakuje funduszy, wykonawcy skupiają się na miejscach gdzie ucieka najwięcej ciepła. Najczęściej jest to strop między parterem a piwnicą, balkony, stropodachy, dosyć wyniesione podpiwniczenia, czy loggie. Ciepło ucieka również poprzez nieocieplone strychy oraz poddasze użytkowe o słabym ociepleniu. Czasem jest to również nieocieplony przedsionek lub na przykład garaż, który umieszczono w bryle budynku. W procesie ocieplania domu kluczowe znaczenie ma grubość izolacji. Gruba warstwa to zbyt duży koszt, a zbyt cienka nie spełni swojego zadania.
W procesie ocieplania bardzo duże znaczenie ma wymiana okien. Obecnie dostępne modele są bardzo szczelne, a ich współczynnik przenikania ciepła jest bardzo niski. Bardzo ważny jest również sam montaż, który musi zostać przeprowadzony profesjonalnie.
Kolejnym etapem termomodernizacji jest usprawnienie instalacji. Stare kotły często nie są wystarczające, mają niską sprawność, a instalacje są rozregulowane i niewyizolowane. Właśnie przez to mamy do czynienia z nadmiernym zużyciem ciepła oraz emisją zanieczyszczeń. Termomodernizacja powinna obejmować ocieplenie komina, a najlepiej wymianę kotła i instalacji. Bardzo polecany jest montaż systemu sterowania automatycznego.
Jakie akty prawne dotyczą termomodernizacji?
Termomodernizacja jest przedsięwzięciem określanym przez prawo, a dokładnie ustawę z 21 listopada 2008 roku. To właśnie ten dokument określa, które konkretnie działania możemy uznać za termomodernizację. Ogólnie rzecz biorąc są to:
- ulepszenie, które ma na celu ograniczenie zapotrzebowania na energię, która jest dostarczana do ogrzania budynków mieszkalnych oraz wody użytkowej,
- ulepszenie, którego zadaniem jest ograniczenie strat energii pierwotnej, które mają miejsce w lokalnych sieciach ciepłowniczych, a także lokalnych źródłach ciepła, które je zasilają,
- zapewnienie technicznego przyłącza do źródła ciepła zcentralizowanego, co ściśle wiąże się z usunięciem lokalnego źródła ciepła oraz zmniejszeniem kosztów z tym związanych,
- częściowe lub całkowite zastąpienie dotychczasowych źródeł energii odnawialnymi.
Znajomość przepisów określających, jakie działania możemy uznać za termomodernizację jest szczególnie ważna, kiedy mamy zamiar ubiegać się o związane z tym dofinansowanie lub kredyt. Ponadto musimy upewnić się, że prace związane z termomodernizacją nie wymagają zgłoszenia do organów związanych z kwestiami architektoniczno-budowlanymi.
Innym aktem prawnym ściśle związanym z termomodernizacją jest rozporządzenie z 17 marca 2009 roku. Dotyczy ono form oraz zakresu przeprowadzanych audytów energetycznych. Obejmuje ono również algorytm opłacalności wykonania przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.
Czy osoby planujące termomodernizację mogą liczyć na dofinansowanie?
Osoby, które mają w planach termomodernizację powinny przeanalizować możliwości, jakie daje dofinansowanie od rządu. Jest to możliwe w ramach programu „Czyste powietrze”. Specjalny wniosek można wypełnić elektronicznie, korzystając ze specjalnej aplikacji. Instrukcja mówiąca jak wypełnić formularz dostępna jest na stronie Funduszu Ochrony Środowiska. Wniosek można również złożyć osobiście w siedzibie WFOŚ. Konieczne jest również dołączenie oświadczenia o zgodzie na realizację przedsięwzięcia od współwłaścicieli nieruchomości, audyt energetyczny, dokument, który potwierdzi dochody oraz prawo własności budynku. Dofinansowanie jest możliwe w formie dotacji lub pożyczki.