Czym jest czapka?
Ten popularny element garderoby w Polsce znany jest od XIV w., a lista typów i rodzajów czapek wydaje się nie mieć końca.
Znane i lubiane czapki z daszkiem
W tym przypadku kolebką pozostaje oczywiście futbol amerykański oraz pierwsze bejsbolówki z lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Początkowo mało estetyczne, miały jedynie chronić zawodników przed ostrym słońcem, deszczem i wiatrem. Wraz z rosnącą popularnością wśród nowojorskich klubów, bejsbolówki zyskiwać zaczęły barwy klubowe, pojawiały się na nich firmowe loga itp. Dziś kojarzone praktycznie z każdą przestrzenią życia publicznego, przeszły prawdziwą metamorfozę. Wykorzystywane są w wielu stylizacjach miejskich (streetowych, casualowych), w zestawieniach sportowych, a nawet wizytowych (w połączeniu z garniturem włącznie). Dzisiejsze czapki z daszkiem pozostają dostępne w najróżniejszych typach i fasonach, jak chociażby najpopularniejsze: polówki, dżokejki, strapbacki albo fullcapy.
Czapki zimowe (ocieplane) - absolutny must have na chłodniejsze dni
Historia najpopularniejszych czapek zimowych sięga czasów średniowiecza – wciąż użytkowanymi pozostają tutaj bowiem uszanki, zwane także uszatkami. Rozpowszechnione przez Rosjan, najprawdopodobniej zapożyczone zostały od Mongołów jeszcze w czasach średniowiecznej napaści na Ruś Kijowską. Wykonane z futra (naturalnego lub sztucznego) do dziś uważane są za najcieplejsze modele dostępne na rynku.
Inne popularne obecnie fasony czapek zimowych, choć wizualnie odbiegają od pierwowzoru, jak najbardziej zachowują swoją funkcję użytkową. I tak obok klasycznych prostych krojów, popularnością cieszą się modele zbiorczo określone jako czapka zimowa damska typu beanie, berety oraz kominiarki. Za sprawą różnego rodzaju nici ozdobnych, czy pomponów, dzisiejsze nakrycia głowy pełnią nie mniej ważne funkcje wizualne.
Stylowe i eleganckie kapelusze zawsze na czasie
Użytkowane początkowo wyłącznie przez mężczyzn, kapelusze znane były już w czasach starożytnych, głównie jako nakrycia chroniące przed słońcem oraz deszczem. W okolicach XVII w. tematyką kapeluszy interesować zaczęły się również kobiety. Prawdziwy zwrot pojawił się jednak dopiero na przełomie wieków XIX i XX, kiedy to nastąpił prawdziwy kapeluszowy renesans. Dopasowywane do kształtu głowy, typu urody, jak i stylizacji, konkretne modele przetrwały do dziś, a kapelusze typu fedora, czy panama zdają się być znakiem rozpoznawczym obecnych czasów.
Czapki służbowe, kulturowe i zwyczajowe
Tutaj wybór od zawsze dyktowany był przynależnością do danej grupy zawodowej, świadczył o pełnionej funkcji publicznej, czy też pozycji w hierarchii (np. kościelnej). Nakrycia głowy charakterystyczne dla poszczególnych rodów, czy plemion, niejednokrotnie stanowiły element stroju narodowego lub też świadczyły o pochodzeniu etnicznym (kołpaki, jarmułki), czy też regionalnym (magierki).