Co to jest i jak zrobić kotylion?
Ozdobą tą była najczęściej mała kokardka, wstążka lub rozetka wykonana z materiału lub papieru. Aktualnie mało osób kojarzy kotylion z tańcem. Dla większości jest to niewielkich rozmiarów dekoracja, która umieszczana jest na ubraniu podczas różnego rodzaju uroczystości i świąt narodowych. W tym drugim przypadku będzie w barwach biało-czerwonych, gdzie kolor biały symbolizujący kolor orła powinien znajdować się wewnątrz, a kolor czerwony w zewnętrznej części ozdoby. Czasem kotylion jest również przypinany gościom weselnym lub osobom uczestniczącym w balach bądź innego typu imprezach tanecznych, w celu oznaczenia stanu cywilnego (żonom i mężom po prawej stronie, pannom i kawalerom po lewej), aczkolwiek nie jest to zbyt popularne zastosowanie. W tej sytuacji kolorystyka jest absolutnie dowolna, ale warto pamiętać, by wybrane kolory ze sobą harmonizowały, dając przykuwający wzrok, interesujący i spójny efekt.
Obecnie na rynku znajdziemy szeroki wybór różnego rodzaju kotylionów, ale możemy pokusić się również o własnoręczne wykonanie. Nie potrzebujemy do tego wielkiego talentu plastycznego ani ponadprzeciętnych umiejętności. Wystarczy trochę wolnego czasu i odrobina kreatywności. Musimy również wybrać, z czego nasz kotylion ma być wykonany. Możliwości jest mnóstwo — papier, wstążka, bibuła, filc… ogranicza nas tylko wyobraźnia. Jak zrobić kotylion? Poniżej kilka czytelnych instrukcji, krok po kroku.
Kotylion z papieru
Do wykonania prostego kotyliona z papieru potrzebny będzie papier w dwóch kolorach, nożyczki, taśma dwustronna i klej w sztyfcie.
Z papierów wycinamy po 12 pasków, z tym że paski jednego koloru powinny być odrobinę szersze i dłuższe od pasków drugiego koloru. Na potrzeby artykułu przyjmijmy wartości 1 cm szerokości i 5 cm długości oraz 1,2 cm szerokości i 7 cm długości. Z papieru w kolorze mniejszych pasków musimy również wyciąć dwa koła o średnicy 3,5 cm. Końcówkę każdego z pasków smarujemy klejem, następnie łączymy z drugim końcem, sklejamy, ale nie składamy pozostawiając wolną przestrzeń, coś w rodzaju łezki. Tak przygotowane paski, jeden obok drugiego, przyklejamy do jednego z kół… najpierw mniejsze, które powinny wystawać poza koło ok 1,5 cm, następnie większe, jednak tak, aby były przyklejone pomiędzy tymi, które przyklejaliśmy jako pierwsze i aby wystawały więcej, ok 2,5 cm. Kolejny krok to przymocowanie drugiego koła na paskach, które przyklejaliśmy jako drugie. Dzięki temu zrobimy niejako tył naszego kotyliona, do którego możemy przykleić niewielki prostokąt taśmy dwustronnej, za pomocą której przyczepimy kotylion do ubrania. W tym celu może posłużyć również niewielka agrafka.
Kotylion z bibuły
Niezbędne do wykonania kotyliona z papieru produkty to niewielki, jasny kartonik, dwa kolory bibuły, np. biały i czerwony, klej, nożyczki, patyczek, taśma dwustronna, ewentualnie agrafka.
Pierwszy krok to odrysowanie, a następnie wycięcie z kartonu okręgu o średnicy 5 cm. Z czerwonej bibuły trzeba wyciąć 5 średniej wielkości kwadratów, które w kolejnym kroku układa się jeden na drugim i dwukrotnie składa na pół i raz po przekątnej, co utworzy figurę przypominającą trójkąt, z którego odcina się delikatnie zaokrąglony wierzchołek wielkości mniej więcej połowy otrzymanego trójkąta. Po odcięciu i rozłożeniu bibuły otrzyma się koła, które trzeba przeciąć na pół. Z białą bibułą należy zrobić dokładnie tak samo, pamiętając, by promień koła był mniejszy. W ten sposób otrzyma się po 10 połówek z każdego koloru, które następnie smaruje się klejem na jednym z końców i skleja, pozostawiając w środku wolną przestrzeń w rodzaju lejka. Do kartonu przykleja się najpierw czerwone elementy, a na nich białe w taki sposób, by wierzchołki łączyły się w środku. Teraz zostało już tylko delikatnie podważenie przyklejonych elementów za pomocą patyczka, dzięki czemu uzyska się przestrzenną formę. W celu ozdobnym można również przymocować do tylnej ściany kotyliona dwa lub kilka pasków bibuły, które będą swobodnie opadały na ubranie. Ostatni krok to dwustronna taśma lub agrafka i kotylion jest gotowy.
Kotylion ze wstążki
Do wykonania kotyliona potrzebny jest blok techniczny, dwa kolory wstążki, ołówek, cyrkiel, nożyczki, dwustronną taśmę klejącą.
Za pomocą cyrkla należy odrysować dwa koła, mniejsze i większe, a następnie w każdym z kół wyciąć okręgi, które będą różniły się wielkością o ok. 2 cm. Powstaną dwa pierścienie, które trzeba okleić taśmą dwustronną i starannie okręcić wstążkami w wybranych kolorach. Kolejny krok to połączenie obydwu oklejonych kół. W tym celu jedną stronę większego kółka oklej taśmą i przytwierdź do niego kółko mniejsze. Następnie mniejszy z wyciętych wcześniej okręgów owiń wstążką i umieść w środku sklejonych kół w otworze, który pozostał pusty. Podobnie jak w przypadku kotyliona z bibuły, czy papieru, również i w tym przypadku możesz umocować z tyłu kilka kawałków wstążki, które będą dodatkową ozdobą. Kotylion ze wstążki przyczep do ubrania za pomocą taśmy lub agrafki.
Kotylion z filcu
Przygotuj filc, dwa kolory wstążki, igłę, nitkę, nożyczki, agrafkę.
Wstążkę o długości 20 cm przeszyj tuż przy brzegu ściegiem fastrygowym, następnie ściągnij i zaszyj końce tak, aby wstążka przybrała kształt płatka. Z drugą wstążką postępuj dokładnie tak samo, z tym że powinna być ona dwukrotnie dłuższa w wyniku czego kółeczko, które powstanie, będzie większe od pierwszego. Z filcu wytnij koło o średnicy ok. 4-5 cm, do którego przyszyj element powstały z dłuższej wstążki, a do niej przyszyj ten ze wstążki krótszej. Następnie wytnij z filcu niewielki okrąg, który przytwierdź w środku. Dobrze by było, gdyby filc użyty w środku kotyliona miał ten sam kolor, co kolor okalającej go wstążki, ale nie jest to konieczne. Z tyłu zamocuj wiszące wstążki o długości ok. 20 cm, agrafkę i gotowe.