Definicja termometru bezdotykowego
Termometr bezdotykowy jest urządzeniem pozwalającym na pomiar ciepłoty ciała bez konieczności bezpośredniego kontaktu z nim. Jest to możliwe, dzięki technologi detekcji promieniowania podczerwonego (zwanego również promieniowaniem cieplnym) generowanego przez każdy rozgrzany obiekt, a następnie porównaniu jego intensywności z zapisanym wzorcem. Pomiar taki charakteryzuje się dużą dokładnością rzędu plus/minus 0,2 stopnia Celsjusza oraz bardzo krótkim czasem trwania, co stanowi dodatkowy atut termometrów bezdotykowych.
Termometr bezdotykowy - dla kogo?
Kontrolowanie temperatury ciała jest bardzo ważnym elementem opieki nad chorym dzieckiem, szczególnie w jego pierwszych miesiącach oraz latach życia. Często jednak pomiar taki, wykonywany tradycyjnymi dotykowymi termometrami, może nastręczać wielu problemów, a tym samym sprawiać, że otrzymany wynik będzie obarczony dużym błędem. Tym samym, w przypadku małych pacjentów (noworodków, niemowlaków oraz dzieci w wieku przedszkolnym) godnym rozważania pomysłem jest zakup termometru bezdotykowego, który w tej konkretnej grupie wiekowej ma przewagę nad swoim dotykowym odpowiednikiem.
Termometr bezdotykowy - zalety
Termometry bezdotykowe charakteryzują się szeregiem zalet, które są szczególnie istotne w grupie małych pacjentów. Wśród nich można wymienić przede wszystkim szybkość pomiaru (czas rzędu 1 do 2 sekund), jego wysoką dokładność (błąd rzędu +/- 0,2 stopnia Celsjusza) oraz wygodę użytkowania urządzenia. Wszystko to sprawia, że pomiary bezdotykowe u dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych, są o wiele dokładniejsze i mniej dla nich, jak i dla rodziców, stresujące.
Popularni producenci termometrów bezdotykowych
Rynek ma nam do zaoferowania cały szereg marek oraz modeli termometrów bezdotykowych. Wśród nich największą popularnością konsumentów cieszą się urządzenia następujących producentów:
- Microlife – chiński producent sprzętu medycznego, który w swojej ofercie posiada również termometry bezdotykowe. Jego urządzenia charakteryzują się przystępnymi cenami, wysokiej jakości wykonaniem oraz certyfikatami wielu europejskich i światowych towarzystw naukowych.
- Tech-med – polska firma istniejąca na rynku medycznym już od 1949 roku. Produkowane i sprzedawane przez nią urządzenia wyróżniają się wysoką jakością, bardzo dużą dokładnością pomiarów oraz stosunkowo niską ceną.
- Tecnimed – tym razem włoski producent sprzętu medycznego, który w swojej ofercie również posiada domowe, jak i w pełni profesjonalne termometry bezdotykowe.
Oczywiście, to tylko krótki oraz subiektywny przegląd producentów i dystrybutorów termometrów bezdotykowych dostępnych na polskim, jak europejskim rynku.
Ceny termometrów bezdotykowych
Nie ulega wątpliwości, że dla wielu osób cena jest ważnym czynnikiem wpływającym na wybór konkretnego modelu termometru bezdotykowego. Zatem, z jakim wydatkiem należy się liczyć (według serwisu Ceneo.pl)?
- Niska półka cenowa (do 50 zł) – w tej cenie możemy kupić między innymi termometr Esperanza producenta Dr Lucas.
- Średnia półka cenowa (od 50 do 200 zł) – w tej cenie znaleźć można największą ilość modeli. Spośród nich można wymienić między innymi termometr Elso MM 301 producenta Mesmed, termometr Thermofocus 01500A3, czy też termometr TMB-100 Color firmy Tech-med.
- Wysoka półka cenowa (powyżej 200 zł) – na przykład termometr BNT400 firmy Braun, czy też termometr MM-380 Ewwel firmy Mesmed.
Podsumowując, aby zakupić swój własny termometr bezdotykowy, należy przygotować się na wydatek rzędu około 200 zł, aczkolwiek można wybrać modele zarówno tańsze, jak i o wiele droższe.
Termometry bezdotykowe - ranking
Biorąc pod uwagę opinie konsumentów, cenę oraz parametry techniczne danych modeli można przedstawić następujący ranking termometrów bezdotykowych:
- Termometr Visiofocus Smart (cena około 250 zł) – do zalet tego termometru można zaliczyć między innymi samoczynną kalibrację z otoczeniem (urządzenie uwzględnia podczas pomiaru temperaturę otoczenia dziecka), czujnik odległości, czy też wbudowany bezpieczny projektor zmierzonej temperatury, który wyświetla pomiar bezpośrednio na skórze.
- Termometr Thermofocus 01500A3 (cena około 190 zł) – podobnie, jak poprzednie urządzenie model ten wyposażony jest również w funkcję samoczynnej kalibracji oraz czujnik odległości. Na minus, termometr ten nie posiada wbudowanej funkcji projektora i w opinii użytkowników jest niepraktyczny do pomiaru temperatury samemu sobie.
- Termometr Visiofocus 06400 (cena około 300 zł) – model ten posiada bardzo podobną specyfikację do modelu Visiofocus Smart, a jego zasadniczą wadą jest wysoka cena.
- Termometr Microlife NC150 (cena około 110 zł) – jeden z tańszych modeli termometrów bezdotykowych, co niewątpliwie jest jego zaletą. Z wad można wymienić brak funkcji kalibracji, czujnika odległości oraz wbudowanego projektora.
Podsumowując, ceny termometrów bezdotykowych oraz oferowane przez nie funkcjonalności są bardzo zróżnicowane. Niemniej, każda osoba jest w stanie wybrać model, który będzie spełniał jej wymagania cenowe oraz jakościowe.